Web Tavern
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The Legend is Reborn
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Арадия

Арадия


Брой мнения : 16
Join date : 05.07.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyВто Юли 05, 2011 7:58 pm


"От славяните вие наследихте загадъчния мързел и бленуването, а от траките - анархизма и забравата, затова не помните и собствената си история."

Много се чудех къде ще е най-удачно да отворя тази тема. Накрая реших да е в Историйки. Ако някой админ реши, че трябва да се мести някъде другаде няма проблем.
Сега, без повече предисловия, да ви кажа за какво става реч.
Наскоро се ровя из някакви исторически книжки... и ми хрумна една идея... вече успешно агитирах няколко колеги за каузата.
Та, всеки един от вас може да събере легенди, митове, историйки, сказания и каквото още измислите за родния си край. Една приятелка ще търси за Розовата долина и по-точно за Казанлък. Аз съм в южна добруджа и по-конкретно: Тауклиман, Яйлата, Бизоне, Калиакра.
Принципът е: колкото повече, толкова по-добре. По този начин, не само самите ние, но и всички останали могат да научат по нещо ново.
Не ни интересува доколко историите, които споделяме са доказани по някакъв начин.
Мисля, че всички тук имаме необходимата култура, за да избегнем подобни спорове, както и обиди по адрес на който и да е, но за всеки случай ще ви помоля да спазвате благорпиличие и да се придържате към приятелския тон.
Първоначално, идеята бе да обявим един адрес (моя) и всички събрани истории да се пращат на него. По обикновената поща. Както едно време... (много е забавно когато се чудиш каква точно е последователността на информацията за получателя... или пък от коя страна се лепеше марката!).
НО понеже, предполагам, този вариант няма да е най-удобен за всички, предлагам да използваме форума като възможност за културен обмен Smile.
Как пишем?
Чудя се как ще ни е по-интересно: да пишем, когато сме готови с всичко или всеки път, когато намерим по нещо?
Хайде, праснете по едно-две мнения по въпроса и да измислим нещо заедно Wink.
Официално, започваме със споделянето на историите на 07.07.2011... и трябва да приключим до 27.07.2011.
След крайната дата аз ще събера всичко в един файл, ще го приведа в приличен вид (ако се налага) и ще го разпратя на желаещите Smile.
Един ден може да се фукаме на децата си с постигнатото Smile.
Стискам палци на тези, които приемат предизвикателството.

"Другите народи провъзгласяват за истина и най-малката вероятност, а ние погребваме и най-големите истини под кръста на съменението."



Върнете се в началото Go down
Witch-king

Witch-king


Брой мнения : 39
Join date : 25.05.2011
Age : 34
Местожителство : Strasbourg, France

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 06, 2011 3:24 am

Доста интересна идея, за която мога да изкажа само адмирации. За мястото Бог Сашо трябва да се изкаже, но на мен ми се струва удачно.
Що се касае до това как да се пишат нещата аз предлагам да обединим двете ти идеи. Всеки да поства когато намери нещо, но вместо да се трупат по 15 поста от 15 реда, просто едитваме старите. Когато размерът на старият пост стане по-голям - нов пост и т.н. Така хем ще има ъпдейт без да се задръстваме постоянно с нови постове, хем ще е сравнително подредено, което ще направи по-нататъчното подреждане по-лесно.
Върнете се в началото Go down
Арадия

Арадия


Брой мнения : 16
Join date : 05.07.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 06, 2011 8:35 am

Да, съгласна. Само трябва добре да разграничаваме една история от друга, но мисля, че оригиналност за това няма да ни липсва Smile.
Witch-king, ти из кой край ще се ровиш?
Върнете се в началото Go down
Арадия

Арадия


Брой мнения : 16
Join date : 05.07.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 06, 2011 9:10 am

Току-що споделиха с мен един сайт, който може да е полезен на планинците:

http://moiteplanini.com/

Не съм го разгледала, но казаха, че бил полезен. Smile
Аз лично, предпочитам да събирам инфо от историци и баби и деденца, но и интернет върши работа при липсата на алтернатива Wink.
Върнете се в началото Go down
Witch-king

Witch-king


Брой мнения : 39
Join date : 25.05.2011
Age : 34
Местожителство : Strasbourg, France

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 06, 2011 11:35 am

Не съм решил още, но обмислям да се захвана с родния ми край - тетевенския балкан.
Върнете се в началото Go down
Sluffy

Sluffy


Брой мнения : 26
Join date : 25.05.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 06, 2011 9:28 pm

Идеята колкото и интересна да звучи, няма шанс да ме запали. Не искам да прозвучи грубо, просто съм честен. С радост обаче бих оценил труда на всички останали като прочета събраните истории Smile
Върнете се в началото Go down
Арадия

Арадия


Брой мнения : 16
Join date : 05.07.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyПет Юли 15, 2011 8:42 am

15.07
Това е първият ден от юлските Горещници.
Според народното вярване Горещниците са най-горещите дни в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна - Люта, Чур̀та (Чюрука) и Опалена Мария. В този период се забранява всякаква полска и домашна работа, тъй като се смята, че иначе огън ще изгори къщата или имота. Вярва се, че нивата (и особено ожънатите снопи) се запалвали от само себе си, тъй като огън слиза от небето. Забранява се изнасянето на огън извън къщата. Най-строго се пазят първият и последният горещник.

В Софийско по тези три дни се гадае какво ще бъде времето през януари, февруари и март. Ако горещникът е топъл, то и времето през съответния месец ще е меко, ако е хладен - предвещава студ и виелици. Във Велешко на този ден празнуват занаятчиите, чиито професии са свързани с огън. През тези дни хората се къпят в лековити извори, защото се вярва, че тогава силата им е особено голяма.
Върнете се в началото Go down
Арадия

Арадия


Брой мнения : 16
Join date : 05.07.2011

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 27, 2011 11:41 am

Хора, някой ще пише ли нещо тук изобщо или да трия темата?
Върнете се в началото Go down
Witch-king

Witch-king


Брой мнения : 39
Join date : 25.05.2011
Age : 34
Местожителство : Strasbourg, France

Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  EmptyСря Юли 27, 2011 9:31 pm

Аз за нещастие се замотах твърде много поради куп лични проблеми и занимавки. Ще се опитам да направя тия дни нещо, но не обещавам на 100%.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:    Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:  Empty

Върнете се в началото Go down
 
Митове, легенди... и други правдоподобни лъжи :cyclops:
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Web Tavern :: Под Масата :: Историйки-
Идете на: